Monday, November 29, 2021
Home Lajme Mbështetja për përshpejtimin e procesit të digjitalizimit, mëse e mirëpritur

Mbështetja për përshpejtimin e procesit të digjitalizimit, mëse e mirëpritur

Ministri për Shoqëri Informatike dhe Administratë, Jeton Shaqiri përmes një postimi në rrjetet sociale ka bërë njoftimin në lidhje me takimin me Kordinatoren së përhershme së Kombeve të Bashkuara në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Rossana Dudziak dhe udhëheqësin e zyrës së Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikimit (ITU) për Europën, Jaroslaw Ponder.

Mbështetja për përshpejtimin e procesit të digjitalizimit, mëse e mirëpritur

Procesi i digjitalizimit ishte temë kryesore gjatë takimit të sotëm me Kordinatoren së përhershme së Kombeve të Bashkuara në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Rossana Dudziak dhe udhëheqësin e zyrës së Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikimit (ITU) për Europën, Jaroslaw Ponder.

Si aktivitet i rëndësishëm në këtë proces është Strategjia nacionale e TIK-ut 2021-2025.
Shtyllat për infrastrukturën, centralizimi i resurseve dhe aftësive digjitale janë të rëndësishme për një digjitalizim të qëndrueshëm.

Të dy përfaqësuesit prezantuan modelet për mbëshetje teknike dhe shprehën gatishmërinë për të ofruar mbështetje në implementimin e Strategjisë nacionale të TIK-ut.

RELATED ARTICLES

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Most Popular

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Këshilltarët e BDI-së në Shkup kërkojnë seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit për aksidentin tragjik në Bullgari

Grupi i këshilltarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim së bashku me grupin e këshilltarëve të LSDM-së në Këshillin e Qytetit të Shkupit parashtruan iniciativë...