Thursday, December 9, 2021
Home Lajme Zv.drejtori Dehari: Kemi vendosur ndalesë të tërësishme në male, gjoba nëse nuk...

Zv.drejtori Dehari: Kemi vendosur ndalesë të tërësishme në male, gjoba nëse nuk respektohen masat

Përmes një njoftimi në opinion. zëvendësdrejtori i Pyjeve Kombëtare, Berat Dehari ka bërë të ditur se si ndërmarje kanë vënë ndalesë të tërësishme për lëvizje në male si dhe gjoba për të gjithë ata që nuk i respektojnë.

Ja njoftimi:

Duke pasur parasysh rritjen e rrezikut të zjarreve pyjore në hapësirë ​​të hapur në kushtet e temperaturave jashtëzakonisht të larta, me qëllim mbrojtjen e sigurisë personale dhe parandalimin e përhapjes së mëtejshme të zjarreve, në përputhje me Apelin e Qeverisë së RSM -së, dhe bazuar në nenin 57, paragrafi 3 , nga Ligji për Pyjet, NP Pyjet Kombëtare prezantojnë ndalim të PLOT të lëvizjes në pyje dhe tokave pyjore që menaxhon në të gjithë territorin e shtetit, pas pëlqimit të marrë më parë nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave.
#Ndalimi i TËRËSISHËM i lëvizjes në pyll fillon nga 03.08.2021 në periudhën nga 00:00 deri në 24:00 dhe do të zgjasë deri në vlerësimin se rreziku i zjarreve në pyje është zvogëluar, pra deri në tërheqjen e tij.
Ky ndalim i plotë nuk zbatohet për punonjësit e NP Pyjet Kombëtare dhe subjektet që kryejnë veprimtari kulturore pyjore në zonat e menaxhuara nga ndërmarrja publike.
Për mosrespektimin e këtij ndalimi, personat fizikë që konstatohen se lëvizin në pyll dhe tokë pyjore, në përputhje me nenin 106 të Ligjit për Pyjet, do të gjobiten, si më poshtë:
Një gjobë në vlerë prej 1,500 deri në 2,000 euro në kundërvlerë në denarë do t’i shqiptohet një personi fizik, nëse:
Nuk merr masa të veçanta për mbrojtjen e pyjeve nga zjarret (neni 56, paragrafi 1)
Lëviz në pyll gjatë ndalimit pa miratim (neni 57, paragrafi 3)
Nëse personi fizik i kryen kundërvajtjet nga lakëmija ose ekzekutimi i tyre shkakton dëme më të mëdha pasurore, do të gjobitet në vlerë prej 2,000 deri në 4,000 euro në kundërvlerë në denarë.
RELATED ARTICLES

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Taravari pranon që shpif: Nuk kam dëshmi për Kastriotin

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët dhe kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari në emisionin "Vetëm e Vërteta" ka pranuar se shpif për...

Sela, Taravari apo të dy bashkë do të bartin përgjegjësi për fiaskon zgjedhore të Aleancës?

Pas fiaskos në zgjedhjet e fundit lokale të Aleancës për Shqiptarët, po bëhen të fuqishme zërat brenda strukturave partiake të këtij subjekti politik dhe...

Most Popular

Melisa e fillon mbarë me Bye

Melisa është me prejardhje nga Tirana por jeton dhe vepron në Gjermani. Ajo sjellë projektin e parë të titulluar Bye, është punuar nga Zzap...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Humanisti i njohur Isa Mjeku ka një urim special per bashkeshorten

Në familjen e njohur të humanistit Isa Mjeiu ia festë pasi bashkëshortja e tij ka ditëlindjen dhe ai ka postuar këto fjalë të bukura...