Tuesday, November 30, 2021
Home Lajme Grubi: Kostoja për 20 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit, nuk do të...

Grubi: Kostoja për 20 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit, nuk do të jetë më e madhe se përfitimi

Zëvendëskryeministri i parë në Qeveri Artan Grubi tha sot se tenderi për organizimin e ngjarjeve në lidhje me festimin e 20 vjetorit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit ishte transparent dhe se në fund do të shihet sa do të kushtojnë në të vërtetë, duke theksuar se kostoja “nuk do të tejkalojë përfitimin” që kemi nga Marrëveshja Kornizë e Ohrit”.

Një tender ndërkombëtar me vlerë 30 milionë denarë u shpall për festimin e përvjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit.

– Sa i përket procedurës së tenderit, gjithçka ishte transparente, një tender ndërkombëtar dhe përfundoi me një opinion pozitiv të Byrosë së Prokurimit Publik. Çmimi është i njëjtë, por nuk do të thotë domosdoshmërisht që ne do ta paguajmë në fund sepse këto janë ngjarje që ne i kemi organizuar për një muaj dhe do të vazhdojnë pas 13 gushtit. Nuk bëhet fjalë vetëm për 13 gusht, por më shumë dhe do të shohim në fund sa janë kostot, por sigurisht që kjo kosto nuk do të jetë më e madhe se përfitimi që kemi nga Marrëveshja Kornizë e Ohrit, përkatësisht paqja e qëndrueshme, shoqëria gjithëpërfshirëse, NATO dhe vend me perspektivë europiane. Marrëveshja Kornizë e Ohrit ka një pjesë të madhe në këtë, tha Grubi në një intervistë për Kanal5.

Zëvendëskryeministri i parë njoftoi se në festimin qendror të njëzet vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, më 13 gusht, duke filluar nga ora 10:00 paradite në Alexander Palace do të presë një konferencë me tre panele.

– E para është lidershipi të cilit do t’i drejtohen Presidenti Pendarovski, Kryeministri Zaev, Kryetari i Parlamentit Xhaferi, ish -Presidenti Crvenkovski, ish -Kryeministri Hari Kostov, kryetari i BDI -së Ahmeti, unë, ndërsa paneli tjetër do t’i drejtohet Lord Robertson, Havier Solana, ambasadorja amerikan Burns, tha Grubi.

RELATED ARTICLES

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Most Popular

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...