Tuesday, November 30, 2021
Home Lajme Borrell: Marrëveshja e Ohrit, guxim për kompromis dhe përgjegjësi

Borrell: Marrëveshja e Ohrit, guxim për kompromis dhe përgjegjësi

Njëzet vjet më parë, Maqedonia e Veriut së bashku me mbështetjen e Bashkimit Evropian dhe ndërmjetësuesve ndërkombëtarë vendosën me guxim për kompromis dhe përgjegjësi. Në kontinentin tonë, nacionalizmi dhe ankesat etnike janë përdorur shumë herë për të ndarë dhe nxitur urrejtjen. Kështu përmes një video mesazh është shprehur përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme dhe sigurisë së Bashkimit Evropian, Josef Borrell gjatë konferencës organizuar me rastin e shënimit të 20 vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit nga ana ministria për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive në bashkëpunim me Universitetin Kolumbia nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Zonja dhe zotërinj, sot ne po shënojmë njëzet vjet nga Marrëveshja Kornizë e Ohrit. Njëzet vjet më parë, Maqedonia e Veriut së bashku me mbështetjen e Bashkimit Evropian dhe ndërmjetësuesve ndërkombëtarë vendosën me guxim për kompromis dhe përgjegjësi. Në kontinentin tonë, nacionalizmi dhe ankesat etnike janë përdorur shumë herë për të ndarë dhe nxitur urrejtjen. Por pluralizmi është një pasuri dhe një forcë. Siç e dini, motoja e Bashkimit Evropian është “Të bashkuar në diversitet”. Me këtë marrëveshje që ne po përkujtojmë sot, krerët e këtij vendi zgjodhën paqen dhe mënyrën më të mirë të trajtimit të dallimeve: Përmes dialogut. Sot, çështjet trajtohen brenda proceseve demokratike dhe diskutohen me debat publik. Përfaqësimi i duhur është dhënë në institucione dhe zyra të larta”, deklaroi Borrell.

RELATED ARTICLES

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Most Popular

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...