Monday, December 6, 2021
Home Lajme Borrell: Regjistrimi i popullsisë do të forcojë bazat e vendimmarrjes në RMV

Borrell: Regjistrimi i popullsisë do të forcojë bazat e vendimmarrjes në RMV

Përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme dhe sigurisë së Bashkimit Evropian, Josef Borrell gjatë konferencës organizuar me rastin e shënimit të 20 vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit gjithashtu ka folur edhe rreth rëndësisë së organizimit të procesit të regjistrimit të popullsisë me çka ka vlerësuar se organizimi i tij me sukses do të forcojë bazat e vendimmarrjve në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

“Unë besoj se përfundimi me sukses i procesit të regjistrimit më vonë gjatë këtij viti mund të forcojë gjithashtu bazën e vendimmarrjes. Madje ka hapësirë për përmirësime të mëtejshme, për shembull për më shumë pjesëmarrje të komuniteteve jo shumicë në vend, ose edhe në sektorin e arsimit. Zonja dhe zotërinj, nga Marrëveshja Kornizë e Ohrit përfituan të gjithë qytetarët e këtij vendi, pavarësisht përkatësisë së tyre etnike. Ata mund të vijnë nga komunitete të ndryshme, por ky vend është shtëpia e tyre e përbashkët. Ne duhet të sigurohemi që ata të mund të realizojnë ëndrrat e tyre, duke jetuar në paqe, harmoni dhe prosperitet”, deklaroi Borrell.

Sipas Borrell Marrëveshja Korniz e Ohrit ndihmoi Maqedoninë e Veriut që të përparojë në rrugën e saj euro-atlantike.

“Jam i kënaqur që Bashkimi Evropian mund të kontribuojë në këtë Marrëveshje të suksesshme dhe ndihmoi në financimin, zbatimin e saj në veçanti në Sekretariatin, si dhe reformat e decentralizimit dhe policisë. Bashkimi Evropian, më besoni se do të vazhdojë të përkrahë proceset demokratike dhe zhvillimin ekonomik të Maqedonisë së Veriut, derisa vendi përparon në rrugëtimin e tij drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. E ardhmja e Maqedonisë së Veriut dhe e gjithë Ballkanit Perëndimor qëndron në Bashkimin Evropian”, është shprehur Borrell.

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...