Thursday, December 9, 2021
Home Lajme Geer: Marrëveshja e Ohrit ishte zgjidhje europiane

Geer: Marrëveshja e Ohrit ishte zgjidhje europiane

Marrëveshja Kornizë e Ohrit ishte një zgjidhje evropiane, për nënshkrimin e saj duheshin kompromise, procesi ishte i vështirë por i suksesshëm. Shumë shtete të tjera, zgjodhën një rrugë tjetër që çoi në katastrofa. Kështu u shpreh gjatë fjalimit të tij, ambasadori evropian dhe shef i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shkup, David Geer.

“BE-ja ishte dëshmitare në Marrëveshjen e Ohrit dhe ofroi ndihmë të konsiderueshme për zbatimin e saj dhe mbështetje për proceset demokratike. Ne duhet të shikojmë përpara dhe të ndërtojmë një të ardhme të përbashkët. Procesi i reformës nuk duhet të përmbyset, ne po përballemi edhe me sfida të reja që nuk mund të imagjinoheshin më parë. Parlamenti, autoritetet lokale, shoqëria civile duhet të përfshihen në ndërtimin e harmonisë shoqërore dhe progresit напо Përpjekjet për forcimin e të drejtave të komuniteteve më të vogla duhet të vazhdojnë. BE do të vazhdojë të mbështesë vendin dhe qytetarët e tij dhe t’i shohë ata si anëtarë të ardhshëm dhe qytetarë të ardhshëm të Unionit”, theksoi ambasadori Geer.

RELATED ARTICLES

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Taravari pranon që shpif: Nuk kam dëshmi për Kastriotin

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët dhe kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari në emisionin "Vetëm e Vërteta" ka pranuar se shpif për...

Sela, Taravari apo të dy bashkë do të bartin përgjegjësi për fiaskon zgjedhore të Aleancës?

Pas fiaskos në zgjedhjet e fundit lokale të Aleancës për Shqiptarët, po bëhen të fuqishme zërat brenda strukturave partiake të këtij subjekti politik dhe...

Most Popular

Melisa e fillon mbarë me Bye

Melisa është me prejardhje nga Tirana por jeton dhe vepron në Gjermani. Ajo sjellë projektin e parë të titulluar Bye, është punuar nga Zzap...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Humanisti i njohur Isa Mjeku ka një urim special per bashkeshorten

Në familjen e njohur të humanistit Isa Mjeiu ia festë pasi bashkëshortja e tij ka ditëlindjen dhe ai ka postuar këto fjalë të bukura...