Monday, December 6, 2021
Home Lajme Grubi: E humbëm një dekadë mundësish-një e drejtë e vonuar, e drejtë...

Grubi: E humbëm një dekadë mundësish-një e drejtë e vonuar, e drejtë e mohuar

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka hapur manifestimin qendror për shënimin e 20-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit.

Ai me këtë rast ka deklaruar se sot janë mbledhur bashkë për të shënuar suksesin e liderëve vendorë dhe miqve ndërkombëtarë.

Grubi ka kujtuar dhe falënderuar të gjithë ata që kontribuuan në arritjen e kësaj Marrëveshje dhe për zbatimin në praktikë të së njëjtës.

“Ne, miq të dashur e humbëm një dekadë të tërë mundësish dhe rrjedhimisht, në e drejtë e vonuar, u bë e drejtë e mohuar. Por, ama edhe yjet nuk do të shndrisnin po të mos ishte errësira. Ne ia dolëm bashkë dhe pikërisht këtë sukses jemi mbledhur që ta festojmë sot. Sukses i përbashkët, i liderëve vendorë dhe miqve ndërkombëtarë: Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, NATO dhe OSBE-ja, shoqëria civile dhe mediat, bashkë me njerëzit që ndajnë vlerat e njëjta dhe që nga gremina e luftës, vendim tim e shndërruan në një vend të shpresës, në një vend të rrëfim suksesit. Unë, sot dua të kujtoj të gjithë ata që e shpëtuan vendin tim dhe e mësuan këtë vend se si të arrihet baraspesha. Shumë prej tyre i kemi sot në mesin tonë – ju faleminderit shumë! Disa prej tyre nuk janë sot këtu me ne – faleminderit edhe atyre dhe disa më nuk janë në mesin tonë – si presidenti (Boris) Trajkovski, Arbër Xhaferi, Imer Imeri dhe ambasadori James Pardew. Ju them se nuk do të ju harrojmë dhe ju faleminderit! Dua gjithashtu të shpreh falënderimin tim për pasardhësit e mi në përpjekjen e tyre për të zbatuar marrëveshjen, por pa harruar edhe të gjithë të rënët e vitit 2001- shqiptarë e maqedonas, invalid dhe familjet e tyre”, tha mes tjerash Grubi.

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...