Monday, December 6, 2021
Home Lajme Pieter Feith: Në Maqedoninë e Veriut me të vërtetë ekziston themel për...

Pieter Feith: Në Maqedoninë e Veriut me të vërtetë ekziston themel për pajtim dhe hapjen e faqes së re

Ish përfaqësuesi i NATO -s, Pieter Feith, në prononcimin e tij në konferencën “Pas Ohrit” porosite se Marrëveshja Kornizë e Ohrit është mjaft unike dhe se për mirëmbajtjen e saj e një rëndësie shumë të madhe ka qenë përkushtimi ndaj reformave në drejtim të implementimit të saj.

“Nëse shikojmë qëllimet e para të përbashkëta, të cilat ishin të ndalohet dhuna, të shmanget përhapja e konfliktit në rajon dhe të parandalohet mjerimi i popullatës së prekur nga dhuna, unë mendoj se koha e zbatimit të aksioneve dhe intervenimeve ishte e suksesshme dhe me të vërtetë do të doja të shpreh respektin personal për guximin dhe udhëheqjen e Presidentit të ndjerë Boris Trajkovski dhe ekipit të tij, në të cilin, siç e dimë, ishin të përfshirë edhe disa që sot janë në pozitën më të lartë në vend – Stevo Pendarovski,” – tha Feith.

Marrëveshja Kornizë e Ohrit, theksoi Feith, tani është përmendur në preambulën e Kushtetutës së Maqedonisë Veriore.

“Me amandamentet e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, tani jemi drejt rrumbullakësimit të zbatimit të kësaj marrëveshje. Mendoj se ky është një rezultat fantastik dhe kjo i jep përmbajtje kësaj feste.”
Lidhur me pajtimin dhe shënimin e 20 vjetorit nga nënshkrimi i marrëveshjes, Feith vuri në dukje se pyetja e tij do të ishte a është realizuar apo jo pajtimi.

“Ky është një proces që kërkon shumë kohë. “Unë shoh këtu se ekziston një gatishmëri e përgjithshme drejt tolerancës dhe braktisjes së intolerancës, drejtësisë kalimtare dhe punës së durueshme drejt një të ardhme më të mirë për Maqedoninë Veriore,” tha Feith.

Në Maqedoninë e Veriut, theksoi Feith, mund të përfundoj se me të vërtetë ekziston një themel për arritjen e pajtimit dhe kthimin e një faqeje të re.

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...