Monday, December 6, 2021
Home Lajme Solana: Marrëveshja e Ohrit fillim i bashkëpunimit mes dy popujve të ndryshëm...

Solana: Marrëveshja e Ohrit fillim i bashkëpunimit mes dy popujve të ndryshëm të RMV-së

Nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit ishte fillimi i një udhëtimi të bashkëpunimit mes dy popujve të ndryshëm në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Kështu është shprehur përmes një video mesazhi ish përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Javier Solana në konferencën e organizuar me rastin e shënimit të 20 vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit nga ana ministria për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive në bashkëpunim me Universitetin Kolumbia nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Është kënaqësi për mua të kem mundësinë të festoj me ju, 20 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit. Ajo marrëveshje do të thoshte shumë për ju, për njerëzit tuaj, por ishte gjithashtu shumë e rëndësishme edhe për mua, ishte fillimi i një udhëtimi të bashkëpunimit mes dy popujve të ndryshëm të vendit tuaj. Unë e di që keni pasur shumë vështirësi gjatë udhëtimit tuaj, keni pasur vështirësi lidhur me çështjen e emrit tuaj që u zgjidh tashmë, keni pasur probleme me gjuhën e cila gjithashtu është zgjidhur. Ju vetëm keni filluar të negocioni tashmë pas marrëveshjes me NATO-në, të bashkëpunoni me Organizatën dhe keni nisur të përfshiheni në çështjet të cilat kanë të bëjnë me NATO-në. Jam i sigurt se shumë shpejt do të keni mundësinë për të filluar negociatat formale me Bashkimin Evropian. Unë do të qëndrojë të mbetem mik shumë i mirë i juaji dhe do të vazhdoj të jem dhe nëse ndonjëherë keni nevojë për ndonjë gjë nga një mik, mos hezitoni të kontaktoni me mua. Fat të mirë për Maqedoninë e Veriut.”

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...