Monday, November 29, 2021
Home Lajme Si u shndëruan protestat kundër vaksinës në tubime të opozitës VMRO-DPMNE dhe...

Si u shndëruan protestat kundër vaksinës në tubime të opozitës VMRO-DPMNE dhe E Majta?

Me mesazhe politike dhe retorikë partiake kaluan protestat para Parlamentit dhe Qeverisë, të cilat fillimisht ishin planifikuar, siç thonë organizatorët, kundër vaksinimit dhe respektimit të të drejtave të njeriut. Mes protestuesve ishin njerëz me bluza me motive nga partitë opozitare, dhe disa prej tyre thanë nga foltorja se qeveria kishte shitur vendin dhe historinë, dhe akuzat mund të dëgjoheshin në kurriz të NATO-s dhe Bashkimit Europian.

Mallkimet iu drejtuan ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe, dhe marshimi protestues u lye me flamurin e Verginës, i cili ishte tipari kryesor i lëvizjes “Bojkot”, së cilës iu bashkuan në mënyrë aktive anëtarët e VMRO-DPMNE-së dhe të Majtës. Pikërisht këto dy parti ishin kritikët më të zëshëm të masave të reja që hyjnë në fuqi nesër, dhe qëllimi i të cilave është lufta e intensifikuar kundër virusit vdekjeprurës.

Prandaj lind pyetja nëse të dy partitë qëndrojnë prapa protestave të të ashtuquajturës anti-vaksinat, duke pasur parasysh faktin se si VMRO-DPMNE ashtu edhe e Majta thanë se masat nuk janë demokratike, edhe pse ato tashmë janë aplikuar në botën demokratike perëndimore dhe më gjerë.

Disa nga demonstruesit bërtitën “ne do ta shtyjmë regjimin”, domethënë shprehjen që shpesh mund të dëgjohet në fjalimet e Hristijan Mickoski dhe Dimitar Apasiev, ngjarjet publike të të cilëve gjithashtu kalojnë duke tundur të ashtuquajturin flamuri i Verginës. Deri më tani, të dyja palët nuk kanë deklaruar publikisht nëse qëndrojnë prapa protestave kundër vaksinës.

RELATED ARTICLES

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Most Popular

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Këshilltarët e BDI-së në Shkup kërkojnë seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit për aksidentin tragjik në Bullgari

Grupi i këshilltarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim së bashku me grupin e këshilltarëve të LSDM-së në Këshillin e Qytetit të Shkupit parashtruan iniciativë...