Thursday, December 9, 2021
Home Lajme Rritje e re e pagës mesatare, këtë herë për 7%

Rritje e re e pagës mesatare, këtë herë për 7%

Sipas të dhënave të Zyrës Shtetërore të Statistikave, indeksi i pagës mesatare mujore neto të paguar për punonjës në qershor 2021, në krahasim me qershor 2020, ishte 107.0.

Kjo rritje është kryesisht për shkak të rritjes së pagës mesatare mujore të paguar neto për punonjës në sektorët: Akomodimi dhe aktivitetet e shërbimit të ushqimit (25.1%), Artet, argëtimi dhe rekreacioni (20.5%) dhe Informacioni dhe komunikimet (14.1%).

Rritja e pagës mesatare mujore të paguar neto për punonjës, në krahasim me muajin e kaluar, u pa në sektorët: Aktivitetet financiare dhe të sigurimit (4.3%), Administrata Publike dhe Mbrojtja; sigurimet shoqërore të detyrueshme (2.6%) dhe Minierat dhe guroret (1.6%).

Paga mesatare mujore e paguar neto për punonjës në qershor 2021 ishte 28 744 denarë.

RELATED ARTICLES

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Taravari pranon që shpif: Nuk kam dëshmi për Kastriotin

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët dhe kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari në emisionin "Vetëm e Vërteta" ka pranuar se shpif për...

Sela, Taravari apo të dy bashkë do të bartin përgjegjësi për fiaskon zgjedhore të Aleancës?

Pas fiaskos në zgjedhjet e fundit lokale të Aleancës për Shqiptarët, po bëhen të fuqishme zërat brenda strukturave partiake të këtij subjekti politik dhe...

Most Popular

Melisa e fillon mbarë me Bye

Melisa është me prejardhje nga Tirana por jeton dhe vepron në Gjermani. Ajo sjellë projektin e parë të titulluar Bye, është punuar nga Zzap...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Humanisti i njohur Isa Mjeku ka një urim special per bashkeshorten

Në familjen e njohur të humanistit Isa Mjeiu ia festë pasi bashkëshortja e tij ka ditëlindjen dhe ai ka postuar këto fjalë të bukura...