Monday, December 6, 2021
Home Showbizz Këto janë efektet anësore të ujit me limon

Këto janë efektet anësore të ujit me limon

Fillimisht, limoni nuk dëbon toksinat nga trupi. Mëlçia, mushkëritë, veshkat dhe lëkura janë përgjegjëse për detoksifikimin e trupit.

Trupi ynë ka aftësinë të eliminojë të gjitha toksinat dhe substancat që janë të padobishme. Pra, nëse doni të ndihmoni trupin tuaj në eliminimin e toksinave, thjesht kufizoni ekspozimin tuaj ndaj substancave të dëmshme.

Gjithashtu kjo pije mund të shkaktojë efekte anësore nëse pini shumë.

Erozioni i dhëmbëve: Konsumimi i tepërt i ushqimeve ose pijeve me acid të lartë, siç është limoni me ujë, shkakton kontakt të gjerë acid me dhëmbët tuaj.

Urth: Shumë ujë me limon mund të shkaktojë urth, ose të përkeqësojë gjendjen tashmë ekzistuese. Urthi ndodh kur sfinkteri ezofageal, midis ezofagut dhe stomakut tuaj, nuk funksionon siç duhet, dhe acidi nga stomaku juaj kthehet përsëri në ezofag, një proces i njohur si refluks. Urthi referohet gjithashtu si zbaticë e acidit dhe shkakton një ndjesi djegieje dhe dhimbje gjoksi.

Urinim i shpeshtë dhe dehidratim: Në raste të rralla, uji me limon mund të ketë një efekt diuretik. Limonët janë të pasur me vitaminë C, ose acid askorbik. Ky ushqyes është i njohur për vetitë e tij diuretike, që do të thotë se rrit prodhimin e urinës në veshka, duke ndihmuar kështu trupin tuaj të eliminojë më shpejt lëngjet dhe natriumin.

RELATED ARTICLES

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...