Thursday, December 9, 2021
Home Lajme „Kush të rreh, ai të don“, Sela nga njeriu që nuk pranon...

„Kush të rreh, ai të don“, Sela nga njeriu që nuk pranon identitetin maqedon deri tek koalicioni me Mickoskin

Pas një sërë akuzash dhe katër vjet kundërshtim, VMRO-DPMNE dhe Aleanca për Shqiptarët do të mbështesin njëra tjetrën në zgjedhjet lokale. Ata nuk thanë nëse dhe cilat kushte kishin për përfundimin e partneritetit, as cila parti në cilën komunë do të ketë kandidatë.

Udhëheqësit Hristijan Mickoski dhe Zijadin Sela nuk dolën në publik për të shpjeguar nëse dhe si i ulën “sëpatat” për pikëpamjet e ndryshme që kishin për çështje të tilla si Ligji për Përdorimin e Gjuhëve, Marrëveshja e Prespës, ndryshimi i Kushtetutës dhe emrin kushtetues si dhe marrëveshja me Bullgarinë.

Ndërsa Aleanca për Shqiptarët mbështeti, VMRO-DPMNE kritikoi çdo ditë. Kritikat nga publiku u shndërruan në shaka në rrjetet sociale, pasi partia e Sela vendosi të bashkëpunojë me partinë e Mickoskit, anëtarët e së cilës u dënuan për organizimin e ndërhyrjes në Parlament, ku ai u rrah brutalisht deri në pavetëdije.

Sela kurrë nuk mori falje nga Mickoski për rrahjen e “27 Prillit”

Në nëntor të vitit të kaluar ishte një nga takimet e para mes Zijadin Sela dhe Hristijan Mickoski. Asnjë detaj nuk u dha pas bisedimeve me dyer të mbyllura. Arben Taravari, i cili është sekretar i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, tha vetëm se Sela kishte marrë falje nga Mickoski për rastet e “27 Prillit”, ku ishte rrahur pa ndjenja. Ai e vlerësoi atë si një sinjal pozitiv.

Gjithë tekstin e shkrimit e gjeni këtu

RELATED ARTICLES

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Taravari pranon që shpif: Nuk kam dëshmi për Kastriotin

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët dhe kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari në emisionin "Vetëm e Vërteta" ka pranuar se shpif për...

Sela, Taravari apo të dy bashkë do të bartin përgjegjësi për fiaskon zgjedhore të Aleancës?

Pas fiaskos në zgjedhjet e fundit lokale të Aleancës për Shqiptarët, po bëhen të fuqishme zërat brenda strukturave partiake të këtij subjekti politik dhe...

Most Popular

Melisa e fillon mbarë me Bye

Melisa është me prejardhje nga Tirana por jeton dhe vepron në Gjermani. Ajo sjellë projektin e parë të titulluar Bye, është punuar nga Zzap...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Humanisti i njohur Isa Mjeku ka një urim special per bashkeshorten

Në familjen e njohur të humanistit Isa Mjeiu ia festë pasi bashkëshortja e tij ka ditëlindjen dhe ai ka postuar këto fjalë të bukura...