Monday, November 29, 2021
Home Lajme Ministri Filipçe: Qytetarët të vaksinohen, procesi mësimor shumë i rëndësishëm

Ministri Filipçe: Qytetarët të vaksinohen, procesi mësimor shumë i rëndësishëm

Në konferencën e sotme për shtyp, Ministri i Shëndetësisë Dr. Venko Filipçe diskutoi të dhënat në lidhje me situatën me virusin Covid-19 në vendin tonë. Sipas ministrit Filipçe, strategjia dhe qasja ndaj vaksinimit të Qeverisë ka qenë shumë e suksesshme deri më tani. Për javën e tretë me radhë, ne kemi rritjen mesatare më të lartë të qytetarëve të vaksinuar në rajon.

Në qytetet ku mbulimi i vaksinimit është më i lartë, shtrimi në spital është më i ulëti, duke treguar se vaksinimi është e vetmja rrugëdalje nga pandemia. Në prag të vitit të ri shkollor, ministri Filipçe tha se është shumë e rëndësishme të mbështetet procesi shkollor duke vaksinuar qytetarët. Në këtë mënyrë ne do t’u mundësojmë fëmijëve që të kenë një proces të sigurt shkollor.

Nesër fillon viti shkollor i cili do të jetë me prezencë fizike. Kjo është shumë e rëndësishme për fëmijët dhe studentët sepse të gjitha analizat pa ekuivoke tregojnë se ata duhet të shkojnë në shkollë dhe se shtyrja e vitit shkollor përsëri ose mësimi online është në dëm të tyre. Pothuajse të gjitha vendet në botë i janë kthyer procesit normal të shkollës, ne do të bëjmë të njëjtën gjë. – tha ministri Filipçe.

Për qytetarët që për arsye të kuptueshme po kërkojnë klasa online, ministri Filipçe u tha atyre se nëse situata përkeqësohet ose virusi fillon të përhapet në shkolla, zgjidhjet alternative janë gati. Në atë rast, shëndeti i fëmijëve nuk do të vihet në dyshim. Duke pasur parasysh që përvoja e vitit të kaluar tregoi se transmetimi i virusit në shkolla ishte mjaft i ulët, nuk ka pritshmëri të tilla.

Shifrat e efikasitetit konfirmojnë gjithashtu efektivitetin e vaksinës si armë kundër Covid 19. Për javën e tretë me radhë, spitalet për fat të keq janë plot me pacientë të pavaksinuar, që përfaqësojnë 90% të të gjithë të shtruarve.

-Për fat të keq, ne gjithashtu kemi një numër në rritje të pacientëve të rinj me një pamje të rëndë klinike sepse tani virusi është i mbrojtur në to. Prandaj, ata duhet të jenë të vetëdijshëm se askush nuk është i mbrojtur dhe të vaksinohen sa më shpejt të jetë e mundur. – tha ministri Filipçe.

RELATED ARTICLES

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Most Popular

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Këshilltarët e BDI-së në Shkup kërkojnë seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit për aksidentin tragjik në Bullgari

Grupi i këshilltarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim së bashku me grupin e këshilltarëve të LSDM-së në Këshillin e Qytetit të Shkupit parashtruan iniciativë...