Monday, November 29, 2021
Home Lajme Pas "Koalicionit 27" këshilltari i ASH-së në Kumanovë flet vetëm maqedonisht (VIDEO)

Pas “Koalicionit 27” këshilltari i ASH-së në Kumanovë flet vetëm maqedonisht (VIDEO)

Këshilltari i vetëm i Aleancës për Shqiptarët në Kumanovë, Osama Muadini sot në kuvendin komunal të Komunës së Kumanovës iu është drejtuar të pranishmëve vetëm në gjuhën maqedonase edhe pse gjuha shqipe në kuvendin komunal është zyrtare dhe e garantuar me ligj.

Këtë veprim Muadini e bën vetëm disa ditë pasi që partia e tij, Aleanca për Shqiptarët firmosi koalicion parazgjedhor me VMRO-DPMNE-në, ku si duket mospërdorimi i shqipes mund të ketë qenë kusht nga partia e Hristijan Mickoskit, përkatësisht që këshilltarët e partisë së Selës në komunën e Kumanovës të komunikojnë vetëm në gjuhën maqedonase, edhe pse vet Osama Muadini është arsyetuar u arsyetua që kinse për shkaqe teknike është dashur të flas në gjuhën maqedonase.

Ndryshe Osama Muadini është i punësuar edhe në Drejtorin për kriza dhe shpëtim në rajonin e Kumanovës dhe është kolegë i mirë i babait të Boban Iliçit, vrasësit të Almirit të vogël.

RELATED ARTICLES

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Most Popular

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Këshilltarët e BDI-së në Shkup kërkojnë seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit për aksidentin tragjik në Bullgari

Grupi i këshilltarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim së bashku me grupin e këshilltarëve të LSDM-së në Këshillin e Qytetit të Shkupit parashtruan iniciativë...