Monday, December 6, 2021
Home Lajme Për një votë më shumë, nuk zgjidhen mjete - tragjedia në Tetovë...

Për një votë më shumë, nuk zgjidhen mjete – tragjedia në Tetovë përdoret për interesa partiake

Ndoshta për të marrë më shumë vota në zgjedhjet e ardhshme lokale, udhëheqja e VMRO-DPMNE nuk zgjedh më mjete dhe luan me ndjenjën e qytetarëve, duke krijuar zemërim, i cili veçanërisht në mediat sociale kthehet në kërcënime të drejtpërdrejta për jetën e zyrtarëve dhe të gjithë ata që nuk pajtohen me ta.

Në mes të tre ditëve të zisë pas tragjedisë që ndodhi në spitalin modular të Tetovës, ku humbën jetën 14 persona, opozita vazhdon të përpiqet të marrë pikë politike. Në mbrëmje, kur ndodhi tragjedia, lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski shkroi në profilin e tij në Facebook se “të gjitha kapacitetet e partisë janë në dispozicion”. Që atëherë, në të gjitha deklaratat e palëve, ata kanë shprehur dhe kanë ngritur dyshime në hetimin e pavarur. Pa asnjë dëshmi apo argument, ata drejtojnë gishtin drejt Kryeministrit Zoran Zaev dhe Ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe, duke kërkuar dorëheqjen e tij.

Me këtë retorikë dhe drejtime, të cilat më pas u përhapën nga anëtarët e partisë në rrjetet sociale, VMRO-DPMNE u angazhua drejtpërdrejt në minimin e besimit në institucionet, e cila, nga ana tjetër, ushtron presion indirekt mbi prokurorët përgjegjës për hetimin.

“Nuk ka hetim objektiv me Zaevin dhe Filipçen”, “Qeveria hesht dhe nuk jep informacion”, lexoheshin disa nga titujt e deklaratave partiake të VMRO-DPMNE-së, të cilat shtesë mbjellin panik, mosbesim dhe urrejtje tek qytetarët.

Destruktiviteti, si gjithmonë në momentet e vështira me të cilat po përballej vendi ynë, manifestohet vetëm me spekulime dhe përhapje komplotesh dhe teorish konspirative, pa pritur aspak të dhënat nga ekspertiza.

Nga ana tjetër, udhëheqja e VMRO-DPMNE, për fat të keq, disa herë në njëmbëdhjetë vitet e sundimit të saj, u gjend në një situatë për të menaxhuar në kushtet e fatkeqësive natyrore dhe fatkeqësive të ngjashme. Pavarësisht viktimave, qeveria e VMRO -së as që është përpjekur të punojë në zgjidhjen e problemeve. Përkundrazi, fokusi ka qenë gjithmonë në investimet e tyre jo kapitale, siç janë qindra monumente në qendër të Shkupit.

Ndryshe nga ata, partia e atëhershme opozitare, e cila tani drejton qeverinë, kërkoi llogari bazuar në fakte dhe argumente të shëndosha për punën e tyre të papërgjegjshme. Dhe tani qeveria po i qëndron fjalës së saj dhe në rastin specifik të zjarrit në spitalin modular, ajo tashmë po punon për të pasur një përgjegjësi bazuar në përgjigjet e dhëna nga hetimi i pavarur, në të cilin do të angazhohen edhe ekspertë të huaj.

Sidoqoftë, ndoshta për të marrë më shumë vota në zgjedhjet e ardhshme lokale, udhëheqja e VMRO-DPMNE nuk zgjedh më fonde dhe luan me paqen e qytetarëve, duke krijuar zemërim, i cili veçanërisht në mediat sociale kthehet në kërcënime të drejtpërdrejta për jetën e zyrtarëve dhe të gjithë atyre që nuk pajtohen me ta.

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...