Monday, December 6, 2021
Home Lajme Davitkovski: Rregullat janë të qarta, ministri jep dorëheqjen tek Kryeministri, jo tek...

Davitkovski: Rregullat janë të qarta, ministri jep dorëheqjen tek Kryeministri, jo tek Kryeparlamentari

Profesori nga Fakulteti Juridik në Shkup, Borce Davitkovski, thotë se ministri mund të japë dorëheqjen nga posti i tij te Kryeministri, dhe jo në Parlament, sepse Kryeministri është ai që emëron ministrat.

Dorëheqja i paraqitet kryeministrit të caktuar që ju propozoi. Nuk ka asgjë që ministri të japë dorëheqjen nga folësi Talat Xhaferi. Zaev është një kryeministër i emëruar, ai formoi një qeveri, dhe Filipçe është një ekip nga qeveria. Nëse Kryeministri pranon dorëheqjen, ai do të propozojë një tjetër në vend të tij, i cili më pas do të votojë për Kuvendin. Kuvendi voton vetëm atë që do të propozojë kryeministri i caktuar. VMRO-DPMNE mund të paraqesë një kërkesë për shkarkimin e ministrit, por ata duhet të shpjegojnë bukur arsyet për të cilat Kuvendi do të debatojë dhe e gjithë kjo do të reduktohet në një interpelancë. Shfaqjet e tilla të VMRO-DPMNE-së janë lojëra për pika të vogla politike. Rregullat janë të qarta – thotë profesor Davitkovski.

VMRO-DPMNE njoftoi se ata do t’i paraqesin një propozim Parlamentit për shkarkimin e Filipçes dhe zëvendësit të tij. Sipas partisë opozitare, Ministri i Shëndetësisë duhet të kishte dorëzuar dorëheqjen në Parlament dhe jo në Kryeministri.

Ne i japim një afat deri të martën herët në mëngjes, Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe dhe Zëvendësi i tij Ilir Hasani për të paraqitur dorëheqjet e tyre në Parlament, në mënyrë që ato të përfundojnë në fillim të seancës së re tashmë të planifikuar të njëjtën ditë, dhe nëse këto dorëheqje nuk dorëzohen, grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së do të dorëzojë një projektvendim për shkarkimin e tyre, njoftoi në konferencën e djeshme për shtyp kreu i partisë, Hristijan Mickoski.

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...