Monday, November 29, 2021
Home Lajme Kumanovarët përsëri do të rizgjidhnin Dimitrievskin si kryetar komune

Kumanovarët përsëri do të rizgjidhnin Dimitrievskin si kryetar komune

Deri në 48.4 përqind të banorëve të Kumanovës në zgjedhjet e ardhshme lokale do të votonin për Maksim Dimitrievskin, kryetarin aktual të Kumanovës, sipas një sondazhi telefonik të kryer në një mostër përfaqësuese prej 1,039 të anketuarve.

Sondazhi gjithashtu tregoi se nga votuesit maqedonas, 50.9 përqind do të votonin për Dimitrievskin, nga votuesit shqiptarë – 39.4% dhe nga komunitetet e tjera – 41.4%.

Hulumtimi para zgjedhjeve të ardhshme lokale mbi gjendjen shpirtërore të banorëve të Komunës së Kumanovës në bashkëpunim me MKD.mk është kryer nga agjencia M-prospect nga 20 deri më 28 gusht.

Maksim Dimitrievski po kandidon në këto zgjedhje lokale si një kandidat i pavarur për kryetar të Kumanovës dhe me listën e tij të këshilltarëve për Këshillin Komunal. Sondazhi tregoi se 15.9% e të anketuarve do të votonin për kandidatin e LSDM-së Oliver Ilievski, dhe kandidati i VMRO-DPMNE-së Toni Mihajlovski mori mbështetjen e 14.2% të të anketuarve. 21.5 përqind thanë se ishin të pavendosur.

Kur u pyetën “A jeni të kënaqur me punën e kryetarit aktual Maksim Dimitrievski”, deri në 66.8% thanë se ishin të kënaqur.

Anketa u krye në një mostër përfaqësuese prej 1,039 të anketuarish, banorë të Kumanovës, më të vjetër se 18 vjeç. Mostra është e shtresuar përfaqësuese sipas qytetit / fshatit dhe etnisë.

RELATED ARTICLES

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Most Popular

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Këshilltarët e BDI-së në Shkup kërkojnë seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit për aksidentin tragjik në Bullgari

Grupi i këshilltarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim së bashku me grupin e këshilltarëve të LSDM-së në Këshillin e Qytetit të Shkupit parashtruan iniciativë...