Thursday, December 9, 2021
Home Lajme Partia pro-ruse përkrah koalicionin VMRO – Taravari dhe Sela

Partia pro-ruse përkrah koalicionin VMRO – Taravari dhe Sela

Janko Baçev, kryetar i partise pro ruse Maqedonia e Bashkuar njoftoi se partia e tij do të kandidojë si e pavarur me listat e veta të këshilltarëve në zgjedhjet lokale por do të mbështesë plotësisht kandidatët për kryetarë të komunave të VMRO-DPMNE-së, në të gjitha komunat në të gjithë vendin ku partia më e madhe opozitare ka kandidatin e vet në mënyrë që të mos dëmtojë frontin e opozitës sepse është e qartë se kryetari i Komunës zgjidhet me shumicë.

Organet e partisë morën vendim për tërheqjen e kandidatëve tashmë të përcaktuar për kryetarë komunash në 15 komuna. Mbrëmë, kur skadoi afati, Maqedonia e Bashkuar nuk i dorëzoi listat e përcaktuara të kandidatëve për kryetarë komune. Vetëm Maqedonia nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet lokale me kryetarët e komunave. Maqedonia e Bashkuar dëgjon zërin e njerëzve dhe pranon thirrjen e VMRO-DPMNE-së për të mbështetur kandidatët e tyre për kryetar komune. Ne nuk duam të bëjmë dëm me zgjedhjen e kryetarëve të komunave sepse dihet që kryetarët e bashkive zgjidhen sipas modelit të shumicës, thotë Baçev.

RELATED ARTICLES

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Taravari pranon që shpif: Nuk kam dëshmi për Kastriotin

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët dhe kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari në emisionin "Vetëm e Vërteta" ka pranuar se shpif për...

Sela, Taravari apo të dy bashkë do të bartin përgjegjësi për fiaskon zgjedhore të Aleancës?

Pas fiaskos në zgjedhjet e fundit lokale të Aleancës për Shqiptarët, po bëhen të fuqishme zërat brenda strukturave partiake të këtij subjekti politik dhe...

Most Popular

Melisa e fillon mbarë me Bye

Melisa është me prejardhje nga Tirana por jeton dhe vepron në Gjermani. Ajo sjellë projektin e parë të titulluar Bye, është punuar nga Zzap...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Humanisti i njohur Isa Mjeku ka një urim special per bashkeshorten

Në familjen e njohur të humanistit Isa Mjeiu ia festë pasi bashkëshortja e tij ka ditëlindjen dhe ai ka postuar këto fjalë të bukura...