Tuesday, November 30, 2021
Home Lajme VMRO: Derisa Taravari ishte ministër i Shëndetësisë, pacientët vdisnin nga diagnozat e...

VMRO: Derisa Taravari ishte ministër i Shëndetësisë, pacientët vdisnin nga diagnozat e gabuara

VMRO-DPMNE në vitin 2017 kishte dorëzuar interpelancë për punën e Ministrit të Shëndetësisë – Arben Taravari.

VMRO tha në një deklaratë se Taravari ishte “deri tani ministri më i keq i shëndetësisë që qytetarët kanë parë ndonjëherë” sepse “ai ka pësuar shumë pasoja fatale për pacientët, edhe pse deri më tani askush nuk ka konfirmuar zyrtarisht se një vajzë 25-vjeçare ka vdekur për shkak të diagnozës së gabuar”.

– Kjo është arsyeja pse ne dorëzuam interpelancë për të cilën çdo deputet duhet të votojë pavarësisht nga përkatësia partiake, sepse shëndeti i qytetarëve është më i rëndësishëm se gjithçka, thuhej në kumtesën e lëshuar nga VMRO.

“Njerëzit në Maqedoni nuk duhet të vdesin më për shkak të kaosit të krijuar nga Taravari i paaftë,” thuhej në deklaratë.

Për disa ditë, VMRO DPMNE akuzon se për shkak të neglizhencës mjekësore, një vajzë 25-vjeçare vdiq nga sepsë pasi apendiksi i saj u këput, dhe më parë ishte kthyer nga Klinikat, pasi nuk ishte diagnostikuar me asgjë.

RELATED ARTICLES

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Most Popular

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Këshilltarët e BDI-së në Shkup kërkojnë seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit për aksidentin tragjik në Bullgari

Grupi i këshilltarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim së bashku me grupin e këshilltarëve të LSDM-së në Këshillin e Qytetit të Shkupit parashtruan iniciativë...