Tuesday, November 30, 2021
Home Lajme Anketa e Prospekt M / Maksim Dimitrievski bindshëm favorit në Kumanovë

Anketa e Prospekt M / Maksim Dimitrievski bindshëm favorit në Kumanovë

Maksim Dimitrievski ka një vlerësim bindshëm të lartë në zgjedhjet lokale në Kumanovë. Në sondazhin në krahasim me M Prospect në periudhën nga 15 deri në 22 shtator, Dimitrievski ka 42.7 përqind të votave, Oliver Ilievski nga LSDM ka 19.2 përqind, Toni Mihajlovki me 8.9 përqind, Teodora Dimitrovska nga LDP dhe DOM me 0.8 përqind dhe Besim Saliju nga Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa 2.5 përqind e votave.

Situata me votat për listat e këshilltarëve është e ngjashme. Për Kumanovën tonë, lista qytetare e mbështetur nga Maksim Dimitrievski do të votohet nga 37.8 përqind e të anketuarve, për listën e LSDM-së 12 përqind, për listën e VMRO-DPMNE 9 përqind, Aleanca e Shqiptarëve dhe Alternativës, 2.5 përqind, për BESA 1.1 përqind dhe për listat e tjera janë nën 1 përqind.

Sipas sondazhit, deri në 56 përqind të qytetarëve të Kumanovës me siguri do të shkojnë në votime. Sondazhi u krye në një përfaqësues prej 1003 të anketuarve.

RELATED ARTICLES

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Most Popular

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...