Monday, December 6, 2021
Home Lajme Kush është antishqiptari Aleksandar Pandov, njeriu i afërt i Danella Arsovskës?

Kush është antishqiptari Aleksandar Pandov, njeriu i afërt i Danella Arsovskës?

Në një foto të postuar në profilin e saj, kandidatja për kryetare të Qytetit të Shkupit, Danella Arsovska shfaqet në krahët e ndoshta antishqipëtarit më të madh në vend, Aleksandar Pandov.

Kush është Aleksandar Pandov? 

Në protestat antishqiptare në vitin 2017 ku mbështetësit e VMRO-DPMNE-së brohorisnin këngë antishqipëtare për “Maqedoninë e pastër”, ndërsa Aleksandar Pandov në TV Nova thoshte se nuk kishte shqiptarë që ja don të mirën e Maqedonisë: “Unë mendoj se në Maqedoni , shumica e njerëzve kanë filluar ngadalë të humbasin shpresën se ka shqiptarë në Maqedoni, ose jashtë Maqedonisë, që ja dëshiron të mirën Maqedonisë.”

Përndryshe Aleksandar Pandov në vitin 1997 mori pjesë në protestat studentore kundër mësimit të gjuhës shqipe në Fakultetin Pedagogjik në Shkup dhe në vitin 2001 si anëtar i parlamentit të VMRO-DPMNE-së veshi uniformën e armatës për të luftuar UÇK-në.

Pandov gjithashtu është kundërahtar i zëshëm i “Marrëveshjes së Ohrit”. Ai më pas si përfaqësues i GDOM-it përhapte paranojë kundër federalizimit dhe kantonizimit të Maqedonisë. Më vonë, si pjesë e lëvizjes “Maqedonia e Përbashkët”, Pandov përhapte paranojë kundër “Platformës së Tiranës”, por ishte edhe kundër ligjit për gjuhët dhe futjes së dygjuhësisë nëpër institucione. Periudhën e fundit Pandov shoërndante edhe mesazhe antishqiptare kundër regjistrimit. Sipas Pandov, regjistrimi i popullsisë në Maqedoni u shndërrua në një “luftë për të regjistruar çdo shqiptar jashtë vendit”.

Duke marrë parasysh idhjet e afërta të Danella Arsovskës me Pandov-in, shtrohet pyetja a janë afërsitë e saja me partitë shqipëtare të sinqerta ose fytyra e vërtetë e saj do të shfaqet pasiqë ti mer votat e shqipëtarëve?

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...