Monday, November 29, 2021
Home Lajme Filluan problemet ndëretnike që në ditën e parë të kryetarit të ri...

Filluan problemet ndëretnike që në ditën e parë të kryetarit të ri të Butelit (FOTO)

Sot është dita e parë e punës për kryetarin e ri të komunës së Butelit, Darko Kostovski i zgjedhur nga VMRO-DPMNE, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa.

Ai përmes një statusi në rrjetin social facebook ka irrituar votuesit e tij shqiptar duke mos respektuar gjuhën shqipe.

Në shumë komente mund të shihen kërkesat e votuesve shqiptar ndaj Kostovskit që ai të respektoj gjuhën shqipe pasi pikërisht shqiptarët e kanë ulur në atë karrige, por ai as që ua ka vënë veshin.

Brenda komenteve në postimin e Kostovskit mund të shihen edhe komentues të VMRO-DPMNE-së të cilët u drejtohen partnerëve të tyre të koalicionin dhe i rikujtojnë se Në Maqedoni gjuhë zyrtare është vetëm gjuha shqipe dhe nëse dëshirojnë ta kuptojnë Kostovskin, ata duhet të mësojë gjuhën maqedonase dhe alfabetin e saj cirilik.

Interesant është fakti që kryetari i ri Butelit as që është munduar që të paktën të fshijë këto komente nënçmuese ndaj shqiptarëve.

RELATED ARTICLES

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Most Popular

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Këshilltarët e BDI-së në Shkup kërkojnë seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit për aksidentin tragjik në Bullgari

Grupi i këshilltarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim së bashku me grupin e këshilltarëve të LSDM-së në Këshillin e Qytetit të Shkupit parashtruan iniciativë...