Monday, December 6, 2021
Home Lajme Skandali i rradhës: Arjanit Hoxha mbi 50 mijë euro për telefon dhe...

Skandali i rradhës: Arjanit Hoxha mbi 50 mijë euro për telefon dhe internet

Arjanit Hoxhës ministrit nga rradhët e Lëvizjes BESA si duket nuk do I ndalen skandalet. Pas skandalit me harxhimin e pamatur 23 mijë euro për kafe ushqim pas të cilit qeveria e Zaevit I’a ndaloi këto harxhime super luksuze vjen në pah një skandal I rradhës. Prej kur është bërë ministër Arjanit Hoxha deri në fund të marsit për internet dhe telefoni mobile dhe fikse ka harxhuar dikund te 53 mijë euro, një shifër e tepruar duket ditur se sa lirë është sot internet dhe telefonia celulare. Portali ynë gjatë investigimit e ka parasysh se ky harxhim nuk është I gjithi I minisrtit por I ministrisë megjithate shuma prej 53 mijë euro është e madhe dhe nuk tregon realitetin. Për 6 muaj e fundit te mandatit I njëjti ministër I mëparshëm I Bujqësisë nga rradhët e LSDM-së ka harxhuar dikund te 23 mijë euro. Kur do bëhen 1 vit nga qeverisja e Hoxhës ai do duhet të paguje mbi 120 mijë euro ndërsa 4 vite të qëndrimit të tijë do duhen rreth 500 mijë euro.

Portali ynë kontaktoi me ekspert të fushës së telekomunacioneve për të na sqaruar këto harxhime. Sipas ekspertit shuma e madhe për internet dhe telefoni celulare nuk justifikohet. Është e vërtetë se ka harxhime për internet, telefona fiks apo telefoni mobile shuma prej 53 mijë euro vetëm për 6 muaj nuk është e justifikueshme.

Sipas asaj që shifen nga open Data për transparence buxhetore nga Ministria e Financave shifet se paguhen qindra numra me mujore nga 20 dhe 30 euro. Dyshimet tani shkojnë se këto numra bashkë me aparat celular jane dyfishuar në mandatin e Hoxhës dhe janë dhënë aktivistëve të punsuar të Besës. Shumica e ministrive apo drejtorive të qeverisë të punsuarve nuk u paguajnë tarifa mujore por si duket ministri Arjanit Hoxha ka keqpërdorur këtë pasi shuma e paguar rreth 53 mijë euro për vetëm 6 muaj e paguar ndaj Telekomit nuk e justifikon askush./infomagazin

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...