Monday, December 6, 2021
Home Lajme A do të fundosë Danela dhe VMRO-DPMNE?

A do të fundosë Danela dhe VMRO-DPMNE?

Sasho ORDANOSKI

Në raundin e parë të zgjedhjeve lokale, VMRO-DPMNE e mposhti kundërshtarin e saj kryesor LSDM-në në strategjinë për të fituar postin e kryetarit të Shkupit: ata hodhën poshtë “kandidaten e pavarur” Danela Arsovska si një ofertë jopartiake për banorët e Shkupit, duke u larguar. kandidati i partisë Petre Shilegov në erë parazgjedhore për të shpjeguar dhe mbrojtur politikat partiake të Qeverisë dhe Qytetit të Shkupit, ndërsa zonja Arsovska me “freskinë” e kandidaturës së saj të pavarur formalisht distancohej vazhdimisht nga “balta”. të konfrontimit ndërpartiak në shoqërinë maqedonase, pas disponimit publik (sidomos në Shkup) për mërzi nga ato grindje të zakonshme dhe diskreditime të vazhdueshme ndërpartiake.

Një strategji e tillë i solli rezultate të shkëlqyera opozitës në raundin e parë të votimit, me efektet e saj të “mbushura” jo vetëm në Shkup: të gjithë humbën votat në llogaritë e koalicionit-partiak, LSDM-ja në mënyrë të pakrahasueshme më së shumti!

Ndërkohë, VMRO-DPMNE-ja e vërshoi Shilegovin me akuza të përditshme për këtë dhe atë, dhe përderisa ai kaloi dhjetëra orë pas konferencave për shtyp dhe dueleve televizive në mbrojtje të sulmeve partiake, Arsovskës iu la vend për të manovruar që të paraqitej si e neveritur nga përçarjet në shoqëri. dhe të promovohet në “Nënë Tereza” moralo-politike për shkak të sjelljeve të palëve. Madje ai ka refuzuar një duel dhe përballje të drejtpërdrejtë me Shilegovin, me një shpjegim kolektiv se edhe nga pozita e një zonje të edukuar dhe të ofenduar, ai nuk është “niveli” i saj për bisedë.

Por konsulli i nderit hungarez – për zgjedhjen në kohë të të cilit dhe kreun e njërës prej dhomave të tregtisë, nuk është sekret, administrata e refugjatit aktual në Budapest “punoi” – pesë ose gjashtë ditë pas votimit në raundin e dytë të zgjedhjeve. sepse Shkupi tani është personalisht i tërhequr në polemika që prek drejtpërdrejt besueshmërinë e tij moralo-politike. Përkatësisht, nuk është e frikshme për asnjë qytetar të Maqedonisë që të ketë një shtetësi tjetër, natyrisht bullgare, por është e pandershme dhe politikisht jokorrekte – dhe në përgjithësi, dhe për shkak të ngjarjeve të njohura në marrëdhëniet aktuale maqedono-bullgare – të mos tregojini opinionit para fillimit të fushatës për zgjedhjen e një prej funksioneve më të rëndësishme politike në vend, atë të kryesuar nga Shkupi.

LSDM-ja me këmbëngulje, dhe nga dje dhe nga niveli më i lartë (i prerë Zaev në “Brifingun e mëngjesit”), pretendon se Arsovska posedon shtetësi të tillë. VMRO-DPMNE urgjentisht (dhe në mënyrë të përsëritur) pjesërisht i ka mohuar këto informata lidhur me kandidaten “jopartiake” Arsovska. Vetë “kandidatja e pavarur” nga ana tjetër e ka fikur telefonin pas shpalljes së pasdites së dokumentit për shtetësinë bullgare të një farë “Daniela Arsovska” (u kthyem për të marrë një reagim, rreshti mbeti i shurdhër) sepse edhe në mbrëmje në një dalje televizive mjaft të heshtur ndaj drejtuesit të bisedës për të mohuar pretendimin e LSDM-së.

Ajo dje në një konferencë për media i është referuar gjerësisht dhe emocionalisht gjithë polemikave, duke i vlerësuar si “çmenduri” sulmet e LSDM-së, duke shpallur padi për të pavërtetat e përhapura “për të shpëtuar karrierën dhe funksionin e tyre” nga “armiqtë” e saj Shilegov dhe Zaev. , duke i akuzuar tani për “shitje të interesave kombëtare maqedonase”…

Pesë minuta pas asaj konference për media, LSDM publikoi fotografi dhe të dhëna nga letërnjoftimi bullgar i “Daniela Arsovska”- dhe në foto padyshim është kandidatja “jopartiake” Danela.

Polemika sapo ka marrë përmasa të reja!

Burimet e mia në VMRO-DPMNE më “pëshpëritin” disa ditë rresht se ka njëfarë “ftohje” të marrëdhënieve me Arsovskën në krye të partisë. Aty qëndrimi, kuptohet, dy ditë para heshtjes zgjedhore, supozohet të jetë “të fitojë tani, pastaj të shohim se çfarë do të bëjmë me të më vonë”…

Vërtet, çfarë duhet të bëjmë ne qytetarët-votues të Shkupit me zonjën Danela Arsovska? Sepse neve na është kristal e qartë “papërsosmëria” e kandidatit Shilegov, por për Arsovskën asgjë nuk është më e qartë: kandidati i kujt është në fakt ajo? Cilat janë angazhimet e saj për të “shikuar përpara” nëse “shikimi prapa” është i mbushur me paqartësi thelbësore? A mund të jemi të sigurt se kush gënjen në tregimin për shtetësinë e saj, sepse implikimet do të kenë implikime të rënda politike të brendshme dhe të ndjeshme ndërkombëtare? (“Trud” me qendër në Sofje raporton për publikun bullgar se një grua bullgare është “linçuar verbalisht” në Shkup…)

Fjala ime është, për momentin, strategjia e suksesshme e VMRO-DPMNE-së në raundin e parë të zgjedhjeve lokale për Shkupin kërcënon të “ndahet” pas të gjitha telasheve, pikërisht për shkak të rrezikut të lojërave me “kandidatë të pavarur” të rrejshëm. të cilat nuk mund të përcaktoni vërtetësinë e qëndrimeve dhe besimeve jo vetëm për blerjen e një flote të re autobusësh për qytetin (dhe fantazi të ngjashme buxhetore), por edhe për shtetësinë e kujt është.

Më lejoni t’ju kujtoj (“në temë”), fundjavën e kaluar Hristijan Mickoski kishte një intervistë për agjencinë bullgare BGNES në të cilën tha se “nuk kemi të drejtë të zemërohemi me Bullgarinë, sepse është normale që ajo të mbrojë interesat e saj dhe “, por kjo” ajo që me të vërtetë dhemb është se Maqedonia drejtohet nga njerëz që janë të gatshëm të pranojnë gjithçka, të bëjnë pazare për gjithçka”, duke e akuzuar drejtpërdrejt Zaevin se përdor “mashtrime dhe marifete” për të qëndruar në pushtet.

Hmmm… Shumë “koincidenca” fatkeqe janë fituar rreth ambicieve politike, kryetare të Danela Arsovskës, të cilat tregojnë për “mashtrime dhe marifete” të VMRO-së në kandidimin e saj. Zgjedhja e saj sjell pasiguri dhe mund ta mbyt VMRO-DPMNE-në në përpjekjen e saj për rimëkëmbje politike.

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...