Tuesday, November 30, 2021
Home Lajme VMRO, Levica dhe ASH anulojnë Marrëveshjen e Prespës

VMRO, Levica dhe ASH anulojnë Marrëveshjen e Prespës

Përpos në Shtip, këshilltarët e së Majtës kanë nënshkruar edhe deklaratë solemne me emrin “Republika e Maqedonisë” në Këshillin e Komunës së Aerodromit, kumtoi sonte kjo parti.

Meqë ra fjala, ne po luftojmë për përdorim gjithnjë e më masiv të emrit kushtetues të miratuar me referendumin e vitit 1991, i cili është formalisht i ligjshëm dhe duhet të jetë në përdorim, sepse ndryshimi i emrit pas referendumit të dështuar në 2018 është antikushtetues dhe kundër vullneti i shprehur i qytetarëve.

Për shkak të kësaj, në seancën e sotme në Komunën e Shtipit, përfaqësuesi i së Majtës në Këshill, ka qëndruar prerë pas qëndrimeve të qëndrimit të partisë – deklaratës solemne të nënshkruhet siç parashihet në Ligjin për vetëqeverisje lokale. – pra me emrin Republika e Maqedonisë! Pos në Komunën e Shtipit, deklaratë solemne me emrin e saktë – Republika e Maqedonisë, e kanë nënshkruar edhe këshilltarët e së Majtës në Komunën e Aerodromit!, thonë nga e Majta.

Ata gjithashtu avokojnë për transmetimin e drejtpërdrejtë të seancave të këshillave në mënyrë që qytetarët të kenë pasqyrë të drejtpërdrejtë në punën e këshillave.

Me këtë Aleanca për shqiptarët dhe Alternativa automatikisht kanë rikthyer nacionalizmin në qytetin e Shkupit.

Kjo për vet faktin se me mospërdorimin e emrit të ri sipas Marrëveshjes të nënshkruar të Prepës, i bie që partitë që nuk e respektojnë atë si ASH, VMRO dhe Levica të anulojnë marrëveshjen e njejtë?

RELATED ARTICLES

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Most Popular

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Këshilltarët e BDI-së në Shkup kërkojnë seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit për aksidentin tragjik në Bullgari

Grupi i këshilltarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim së bashku me grupin e këshilltarëve të LSDM-së në Këshillin e Qytetit të Shkupit parashtruan iniciativë...