Tuesday, November 30, 2021
Home Showbizz Një elegji malli e kujtimesh, Kristina Marku bën postimin e ndjerë për...

Një elegji malli e kujtimesh, Kristina Marku bën postimin e ndjerë për njerëzit e dashur

Një ditë si ajo e Halloween-it, në të cilin personazhet publik transformohen për një grimë, shumica e tyre festojnë me veshje personazhesh përrallash, të vërtetë, po dhe të sajuar, Kristina Marku kujton përmes vargjesh të ndjera poezie të atin dhe vëllain, që ikjen e patën të beftë, për në përtejbotë. Ajo e trishtuar tregon për vitet e gjata të mungesës së tyre, për pritjen e vazhdueshme, që asnjëherë nuk u finalizuar me ardhje, për modelin e përkryer të atit të dhembshur e plot përgjegjësi për të rritur fëmijët, për vëllain që sakrificat i kishte vetëm një mënyrë për të treguar se ishte i gjendshëm në të gjitha kohët. Më tej, Marku kujton edhe raportin e atit dhe vëllait me të tjerët. Një formë elegjie që thotë shumëçka për zbrazëtinë që i lanë asaj këto ikje. E ndërsa nëpër vargje lexon dhimbjen të copëzuar, mrekullisht bukur ajo lutet për shpirtrat e tyre, që të ndrinë në Parajsë, që të prehen në amshimin e dëshiruar.

RELATED ARTICLES

Fatos Ahmati: E veçanta e produksionit tim të fundit; Ja si u prit “Vlla e motër”…!

Një nga zërat më të mirë të muzikës shqiptare, Fatos Ahmati vjen në një rrëfim për produksionin e fundit, dashurinë dhe pasionin e madh...

Feride Dushaj:”Ah moj nanë”, kënga për njeriun e shtrenjtë

Feride Dushaj  është këngëtarja që dashuron muzikën e Veriut, por që këndon edhe rryma të tjera. Ky është pohimi i saj, por edhe një...

Një super baladë ka ardhur nga Durim Halimi

" Lutem" quhet projekti më i ri muzikor ardhur nga këngëtari Durim Halimi . Për tekstin është kujdesur vetë Durimi, e muzika krijuar nga...

Most Popular

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...