Monday, December 6, 2021
Home Lajme Gabim historik/ Shqiptarët, koalicion me antishqiptarët në RMV

Gabim historik/ Shqiptarët, koalicion me antishqiptarët në RMV

Është dramatik skenari që po përgatitet të ndodhë në Maqedoninë e Veriut pas dorëheqjes së kryeministrit Zoran Zaev, si pasojë e humbjes së thellë në zgjedhjet lokale.

Partia e tij, LSDM nuk e ka më mazhorancën, për shkak të largimit nga koalicioni të lëvizjes shqiptare “Besa”, e drejtuar nga Bilall Kasami.

Largimi do të kishte qenë i natyrshëm, nëse “Besa” dhe dy parti të tjera shqiptare, “Aleanca” e Zijadin Selës “Alternativa” e Afrim Gashit, nuk do të ishin ulur menjëherë në tavolinë me partinë më anti-shqiptare të rajonit, lëvizjen fashiste “Levica” të drejtuar nga Dimitar Apasiev. Dhe ky është një gabim historik.

Kjo foto i tregon ata së bashku me nacionalistin Hristian Mickovski, lideri i opozitës dhe VMRO -DPMNE.

Të gjitha këto parti bashkë bëjnë së bashku 61 deputetë. Por ky është koalicioni më anti-shqiptar, anti-europian, anti SHBA dhe anti-NATO i formuar ndonjëherë në bashkëpunim me shqiptarët.

Megjithatë, asgjë s’ësht e sigurt.

Në korridoret e politikës në Shkup përflitet që ka deputetë shqiptarë brenda këtyre partive që nuk do ta të përkrahin një shumicë reaksionare dhe anti-shqiptare.

Apasiev dhe partia e tij Levica (e majta) në programin e vet e kane heqjen e njohjes për e Republikes së Kosovës, shfuqizimin e marrëveshjes së Ohrit, anulimin e gjuhës shqipe, largimin nga NATO, dhe pika te tjera programore që janë në kundërshtim te drejtpërdrejt me shqiptaret por edhe me aleatet tanë amerikan.

Rrjetet sociale vërshuan mbrëmë me fotografinë e koalicionit të ashtuquajtur “ANTI” dhe me kritika te mëdha për tradhti.

Këtë zhvillim shqetësues dhe destabilizues në Shkup e nxiti dorëheqja e Zaevit por edhe largimi i Besës së Bilall Kasamit nga koalicioni qeveritar me tre deputetët e tij edhe pse ata ishim zgjedhur në listat zgjedhore si deputet te LSDM-së së Zaevit.

Këto zhvillime dëmtojnë edhe Shqipërinë pasi Tirana dhe Shkupi bashkërisht po presin lajme te mira nga Këshilli i BE-së në dhjetor për çeljen e negociatave për anëtarësim te Shqipërisë dhe Maqedonisë V. në Bashkimin Evropian.

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...