Monday, December 6, 2021
Home Lajme Thaçi: Ky është teatër i madh dhe manifestim i pafuqisë, Zaev do...

Thaçi: Ky është teatër i madh dhe manifestim i pafuqisë, Zaev do ta udhëheqë qeverinë e ardhshme

Menduh Thaçi, kreu i PDSH-së dhe deputeti i vetëm i kësaj partie në Kuvend për “Shtyp të Lirë” ka komentuar ngjarjet e mbrëmshme kur lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski njoftoi se së bashku me deputetët e Aleancës për Shqiptarët/Alternativa, BESA dhe e majta formuan shumicën e re parlamentare.

– Ky është një tjetër teatër i madh i atyre që realisht nuk kanë fuqi të udhëheqin proceset politike në vend. Aktorët e djeshëm që i pamë në foton me Mickoskin, thjesht ia vendosin zarin Zaevit. Ndoshta pa e ditur, por ata e bëjnë atë një platformë për rikthimin e tij. Qeveria e ardhshme do të drejtohet nga Zaev. “Nuk njoh person tjetër në LSDM me kapacitete më të mëdha se Zaev”, tha Thaçi për Sloboden Pecat.

Ai ka komentuar edhe se si do të reflektohet në elektoratin shqiptar në periudhën e ardhshme lëvizja e shoqatës BESA dhe Aleancës për Shqiptarët/Alternativa.

– Liderët shqiptarë që u fotografuan dje në këtë foto do t’u kushtojnë shtrenjtë shqiptarëve. VMRO-DPMNE është parti e djathtë që nuk e njeh dhe nuk e respekton as Marrëveshjen e Ohrit e as të Prespës dhe në plejadën e re politike në Ballkan as Kosovën dhe as angazhimet e vendit për anëtarësim në BE, tha Thaçi.

Ai shton se “ky teatër i madh politik” është krijuar sepse edhe Aleanca për Shqiptarët me Alternativën edhe Lëvizja Besa duan vetëm të bëjnë pazare për pozita më të mira në qeverinë e ardhshme të Zoran Zaevit, të cilën Thaçi e quan “Zaev Tre”.

Alternativa dëshiron vetëm t’i forcojë kapacitetet e saj negociuese në Qeverinë e Zaevit, kurse Besa dëshiron vetëm t’i mbajë ulëset në Qeveri, kështu që nga njëra anë negocion me VMRO-DPMNE-në dhe i dërgon sinjale LSDM-së që të rrisë pozitat e ardhshme negociuese. në qeverinë e Zaev Tri, tha Menduh Thaçi për zhvillimet aktuale në skenën politike maqedonase.

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...