Monday, November 29, 2021
Home Lajme Besa doli e pabesë

Besa doli e pabesë

Lëvizja Besa doli të jetë e pabesë në kampin shqiptar. Shumë aktivistë dhe militantë partiak e gjithashtu edhe qytetarët u ndjen të tradhëtuar nga kjo parti pas marrëveshjes me VMRO-në dhe Levicën.

Besa ishte në listë të përbashkët me LSDM-në në zgjedhjet parlamentare duke fituar kështu katër deputet. Duke pasur parasysh rrethanat në të cilën ndodheshte Lëvizja Besa lirisht mund të konstatojmë se deputetët e Besës konsiderohen deputet të LSDM-s.

Më parë po nga kjo parti thonin se janë kundër VMRO-së dhe Levicës dhe ishin kategorikisht të bindur se nuk do të pranonin bashkëpunimin me ta. Rikujtojmë fjalët e Arjanit Hoxhës ku thoshte “Lëvizja Besa asnjëherë nuk do të bashkëqeveris me një parti antiamerikane dhe antishqiptare, siç është Levica”.

Gjithashtu Hoxha është shprehur se “Shumicën e re e vendosin qytetarët vendosin përmes zgjedhjeve parlamentare, unë e them tash për herë të parë se shumicë të re parlamentare me vota që varen nga një parti siç është Levica, e cila ka në programin e saj taksativisht qasje antiamerikane, antishqiptare ne nuk mund të hyjmë të bisedojmë dhe nuk mund të lejojmë që një qeverisje e tillë të mvaret nga një parti e cila është desktruktive dhe e cila dihet se në çfarë kahje do ta shpjerë shtetin”.

Komentet e qytetarëve janë të gjitha negative. Qytetarët ndjehen të tradhëtuar nga kjo marrëveshje e turpit që është bërë nga këto parti politike shqiptare dhe ato maqedonase. Rrjetet sociale kanë vërshuar nga kritikat dhe sharjet në drejtim të Lëvizjes Besa dhe të tjerave.

RELATED ARTICLES

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Most Popular

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Këshilltarët e BDI-së në Shkup kërkojnë seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit për aksidentin tragjik në Bullgari

Grupi i këshilltarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim së bashku me grupin e këshilltarëve të LSDM-së në Këshillin e Qytetit të Shkupit parashtruan iniciativë...