Thursday, December 9, 2021
Home Lajme Levica e Taravarit dhe Hoxhës: Kosova shtet i vetshpallur, të tërhiqet njohja

Levica e Taravarit dhe Hoxhës: Kosova shtet i vetshpallur, të tërhiqet njohja

Marrëveshja, e cila është një nga 11 marrëveshjet e nënshkruara mes Albin Kurtit dhe Zoran Zaevit, lejon hyrjen, qëndrimin dhe kalimin e të ashtuquajturave. “Forcat e Sigurisë së Kosovës” në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë.

Arsyetimi i përdorur për këtë akt të turpshëm është se forcat e “Kosovës” do të shërbenin si ndihmë për Maqedoninë në sigurinë dhe reagimin emergjent gjatë krizave. Por këto janë gënjeshtra nga dy vasalët e protektoratit dhe nuk kanë asnjë bazë në realitet. Qëndrimi i lirë i forcave ushtarake të një shteti tjetër në territorin e Republikës së Maqedonisë formalisht sovrane dhe të pavarur është hap drejt okupimit të plotë dhe ushtrimit të ndikimit politik mbi politikën e shkallës më të lartë. Sidomos kur janë forcat ushtarake të një shteti të paligjshëm, i cili nuk njihet nga Kombet e Bashkuara.

Forcat ushtarake të “Kosovës” janë një hap tjetër drejt realizimit të ëndrrës fashiste të Shqipërisë së Madhe dhe do të përdoren si argument dhe dordolec kundër çdo patrioti maqedonas mendjelirë, veçanërisht organizatave politike me karakter antiimperialist. Në fakt, pikërisht në këtë takim me Zaev, Kurti na tha se Kosova nuk ka ndërmend të ekstradojë në Maqedoni kriminelët e dënuar nga rasti “Monstra”, që është një tjetër akt sabotimi i rendit juridik.

E Majta është kundër një marrëveshjeje të tillë dhe angazhohet për shfuqizimin e saj, si dhe njohjen e “Kosovës” në përgjithësi, sapo të vijë në pushtet. Nuk duhet të lejojmë që Maqedonia të bëhet Palestinë në Ballkan.

https://www.facebook.com/255990845327431/posts/902694797323696/?d=n

RELATED ARTICLES

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Taravari pranon që shpif: Nuk kam dëshmi për Kastriotin

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët dhe kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari në emisionin "Vetëm e Vërteta" ka pranuar se shpif për...

Sela, Taravari apo të dy bashkë do të bartin përgjegjësi për fiaskon zgjedhore të Aleancës?

Pas fiaskos në zgjedhjet e fundit lokale të Aleancës për Shqiptarët, po bëhen të fuqishme zërat brenda strukturave partiake të këtij subjekti politik dhe...

Most Popular

Melisa e fillon mbarë me Bye

Melisa është me prejardhje nga Tirana por jeton dhe vepron në Gjermani. Ajo sjellë projektin e parë të titulluar Bye, është punuar nga Zzap...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Humanisti i njohur Isa Mjeku ka një urim special per bashkeshorten

Në familjen e njohur të humanistit Isa Mjeiu ia festë pasi bashkëshortja e tij ka ditëlindjen dhe ai ka postuar këto fjalë të bukura...