Tuesday, November 30, 2021
Home Lajme Uashingtoni dhe Brukseli të shqetësuar nga partitë shqiptare dhe bashkëpunimi me Levicën

Uashingtoni dhe Brukseli të shqetësuar nga partitë shqiptare dhe bashkëpunimi me Levicën

Pas ndodhive të fundit në skenën politike të Maqedonisë së Veriut dhe bashkëpunimit të partive shqiptare BESA- ASH – AAA me subjektin politik “Levica” të shumta kanë qenë reagimet që kanë reflektuar shqetësimin e krijuar për sigurinë dhe stabilitetin e vendit, si dhe të ardhmen europiane të vendit.

Shqetësimin e tyre në këtë drejtim e kanë shprehur edhe Uashingtoni dhe Brukseli, pasi Levica si subjekt politik ka shprehur haptaz qëndrimet e saj anti Nato, kundër Marrëveshjes së Ohrit dhe asaj të Prespës, marrëveshjeve të fqinjësisë së mirë, dygjuhësisë, implementimi i të cilave është garancë e integrimit të vendit në Bashkimin Europian.

Sipas tyre është shumë e rëndësishme që Republika e Maqedonisë së Veriut të ruajë orientimin e saj properëndimor dhe të vazhdojë rrugëtimin e integrimit në Bashkimin Europian.

RELATED ARTICLES

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Most Popular

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...

Këshilltarët e BDI-së në Shkup kërkojnë seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit për aksidentin tragjik në Bullgari

Grupi i këshilltarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim së bashku me grupin e këshilltarëve të LSDM-së në Këshillin e Qytetit të Shkupit parashtruan iniciativë...