Monday, December 6, 2021
Home Lajme IFIMES: Shqiptarët ia dorëzojnë Maqedoninë Rusisë

IFIMES: Shqiptarët ia dorëzojnë Maqedoninë Rusisë

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut më 11 nëntor 2021 do të mbahet votëbesimi për Qeverinë. Para syve të opinionit maqedonas dhe atij ndërkombëtar po zhvillohet faza e fundit e operacionit sekret të inteligjencës, i cili synon kthimin e Nikolla Gruevskit (VMRO-DPMNE) në Maqedoninë e Veriut dhe rrëzimin e qeverisë aktuale, shkruan Instituti Ndërkombëtar IFIMES.

Ata theksojnë se e kanë paralajmëruar opinionin se Zoran Zaev (LSDM) dhe qeveria e tij do të rrëzohen pas zgjedhjeve lokale dhe se ky skenar është aktualisht në fazën përfundimtare të zbatimit.

“Procesi filloi publikisht me publikimin e “non-papers” që i atribuohen kryeministrit slloven Janez Jansa (SDS). Dy procese paralele destabilizimi po ndodhin në Maqedoninë e Veriut dhe Bosnje-Hercegovinë, të dyja të koordinuara nga Budapesti. “Çështja e rolit të Sllovenisë si kryesuese e BE-së dhe kryeministrit të saj Janez Jansa në këto procese është e justifikuar,” analizon IFIMES.

Analistët thonë se është e habitshme që disa shqiptarë ndjekin interesat ruse.

“Ngjarjet në prapaskenë në skenën politike maqedonase tregojnë se disa shqiptarë ende punojnë ngushtë me VMRO-DPMNE-në dhe Nikolla Gruevskin. Bashkëpunimi i shqiptarëve të Maqedonisë me rusët nuk është i shkruar në historinë moderne të shqiptarëve, të cilët i ndërtuan marrëdhëniet e tyre strategjike në radhë të parë me SHBA-në. Ngjarjet në Maqedoninë e Veriut janë veçanërisht të rrezikshme, sepse në të njëjtën kohë ato sinkronizohen me ngjarjet në Bosnje dhe Hercegovinë, si një paralajmërim për një destabilizim të ri të rajonit, duke mos përjashtuar konfliktet e armatosura. “Patjetër që disa shqiptarë do të jenë në anën e Rusisë me lëvizjet e tyre të gabuara politike dhe do t’ia dorëzojnë Rusisë Republikën e Maqedonisë së Veriut, gjë që do të tradhtojë besimin e votuesve shqiptarë”, shkruan Instituti.

Është indikative, sipas IFIMES, se dy vende të rajonit, anëtare të NATO-s dhe BE-së, po marrin pjesë aktive në operacionin “Kërcimi me kuaj”, njëra duke i ofruar azil Gruevskit dhe tjetra duke bllokuar Maqedoninë e Veriut për fillimin e negociatat për anëtarësim në BE.

“Të dyja vendet kanë njerëz me mendje të njëjtë në partitë opozitare në Maqedoninë e Veriut. Kështu, këto dy vende veprojnë drejtpërdrejt kundër interesave të organizatave në të cilat janë anëtarë. Një veprim i tillë nuk është parë në historinë e të dyja organizatave dhe ato tashmë duhet të shkaktojnë shqetësim të madh në Bruksel. “Është shqetësuese që sfidat dhe kërcënimet kryesore të sigurisë për Maqedoninë e Veriut vijnë nga vendet anëtare të NATO-s, anëtare e të cilave është Maqedonia e Veriut”, thuhet mes tjerave në këtë analizë.

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...