Monday, December 6, 2021
Home Lajme Dështon grushtshteti i forcave anti NATO dhe anti shqiptare në Maqedoni

Dështon grushtshteti i forcave anti NATO dhe anti shqiptare në Maqedoni

Ka dështuar grushteti i forcave anti NATO dhe anti shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Iniciativa e ndërmarë nga VMRO, Levica dhe partitë Aleanca për shqiptarët, Lëvizja Besa dhe Alternativa ka dështuar duke mos siguruar as shumicën e thjeshtë për të rrëzuar Qeverinë Zaev2.

Me këtë, duket se kanë dështuar politikisht shumë kryetar partie të cilët kanë pritur rëzimin e Qeverisë por nuk kanë arritur që të sigurojnë 61 vota të deputetëve.

Opozita shqiptare dhe ajo maqedonase është larguar nga Kuvendi duke mos pritur kështu orën 24:00, kur edhe skadon afati për rrëzimin e qeverisë.

Ata kanë deklaruar se le të vendose pushteti se çfarë do të bëjë tani me nismën që është ndërmarrë. Opozita maqedonase ka kërkuar zgjedhje të shpejta parlamentare, si rrugë e vetme për të dalë nga kriza politike që ka përfshirë vendin.

Në fund kanë deklaruar se në ditët e ardhshme do të definojnë hapat e ardhshëm që ata do të ndërmarrin.

RELATED ARTICLES

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...

Grubi për Tv24: Askush nuk e mbron pronarin e Besa Trans

Zëvendëskryeministri i parë Grubi në emisionin 24 Analizë ka theksuar se askush nuk e mbron pronarin e “Besa Trans”.  Jo, zero, kurrë. Në asnjë...

Grubi për Tv24: Do ketë përgjegjësi për aksidentin në Bullgari

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në emisionin 24 Analiza në lidhje me aksidentin e autobusit në Bullgari ku humbën jetën 45 persona tha se...

Most Popular

Bianca Junzell vjen plot energji, rezaton në fotosesionin e ri

I është rikthyer muzikës pas një pauze të gjatë, krijoi këngë të reja dhe një album me këngë të përpunuara. Bianca Junzell në një...

Kjo është Linda, frizerja shqiptare me famë në Zvicër

Është nga ato gra që nuk i marrin parasysh sfidat, mundimet dhe nuk dorëzohen. Lindita Iseni Emerllahu, për të gjithë e njohur si Linda,...

Ky është talenti Anton i këngës ” Pa ty”

Quhet "Pa ty" kënga që ka pak ditë që është publikuar nga këngëtari i ri por mjaft me stil e talent Anton Pervorfi. Djaloshi...

Vargje prekëse nga Saranda Ademi për vëllaun që iku në moshë të re

Ende nuk i besohet askujt që një djalë i ri, një punëtor i shkëqyshëm i bankes TEB, i bukur, i matur dhe kaq i...