Tuesday, November 30, 2021
Home Lajme Borisov thekson se Rute dhe Macron janë angazhuar që Maqedonia të nisë...

Borisov thekson se Rute dhe Macron janë angazhuar që Maqedonia të nisë negociatat

Sipas ish-kryeministrit bullgar Bojko Borisov, deri në fund të vitit BE-ja do ta poshtërojë Bullgarinë dhe do të nisë negociatat me Maqedoninë dhe Shqipërinë.

Ai shpjegon se për këtë qëllim janë angazhuar drejtpërdrejt kryeministri holandez Marc Rutte dhe presidenti francez Emanuel Macron. Borisov sulmon presidentin Rumen Radev për një politikë të tillë.

Mediat ditë më parë lajmëruan se së fundmi Macron në një letër drejtuar ambasadorëve francezë në vendet e BE-së ka treguar dy data specifike, 14 dhjetor për zgjidhjen e ngërçit bullgaro-maqedonas dhe 31 si afatin përfundimtar për fillimin e negociatave për Maqedoninë dhe Shqipërinë.

Meqë ra fjala, Rute këto ditë ishte në Shkup.

RELATED ARTICLES

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Most Popular

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...