Thursday, December 9, 2021
Home Lajme Lëvizja Besa kundër zgjedhjeve të reja. Kërkon pushtetin pa legjitimitetin e popullit

Lëvizja Besa kundër zgjedhjeve të reja. Kërkon pushtetin pa legjitimitetin e popullit

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në emisionin 200 me gazetarin Nazim Rashidi në Alsat – M në pyetjen e parashtruar se a është Lëvizja Besa për mbajtje të zgjedhjeve të parakohshme është përgjigjur se qëndrimi i subjektit që ai drejton është që të ketë qeveri të re politike dhe jo zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Ai me këtë ka bërë të qartë se kërkon të vijë në pushtet në mënyrë jotipike për një vend demokratik përmes zgjedhjeve dhe legjitimitetit të fituar nga populli. Duke pasur parasysh rezultatet e këtij subjekti në zgjedhjet lokale dhe dështimin në pjesën më të madhe të komunave të vendit, kjo mënyrë jodemokratike do të ishte mënyra e vetme e ardhjes në pushtet të këtij subjekti.

“Ajo që vazhdon të jetë si qëndrim i Lëvizjes Besa është rënia e Qeverisë. Nga momenti kur do të bjerë Qeveria ne vlerësojmë se do të ketë një situatë krejtësisht e re, një shumicë krejtësisht tjetër, shumë më stabile se kjo që është e diskutueshme dhe vlerësoj se vendit i duhet një qeveri politike e cila do të përshpejtojë rrugëtimin drejt integrimit në Bashkimin Europian” – deklaroi Kasami.

RELATED ARTICLES

Kompania ATS Group e afaristit Shefshet Demirovski shpallet kompani numër 1 me fitim në evenimentin TOP 100

Kompania ATS Group e afaristit Shefshet Demirovski shpallet kompania numër 1 me fitim në evenimentin e TOP 100 kompanive më të suksesshme e organizuar...

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Taravari pranon që shpif: Nuk kam dëshmi për Kastriotin

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët dhe kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari në emisionin "Vetëm e Vërteta" ka pranuar se shpif për...

Most Popular

Kompania ATS Group e afaristit Shefshet Demirovski shpallet kompani numër 1 me fitim në evenimentin TOP 100

Kompania ATS Group e afaristit Shefshet Demirovski shpallet kompania numër 1 me fitim në evenimentin e TOP 100 kompanive më të suksesshme e organizuar...

Melisa e fillon mbarë me Bye

Melisa është me prejardhje nga Tirana por jeton dhe vepron në Gjermani. Ajo sjellë projektin e parë të titulluar Bye, është punuar nga Zzap...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...