Thursday, December 9, 2021
Home Lajme Presidenti polak Duda mbërrin në Shkup, kryediplomati Osmani e pret në aeroport

Presidenti polak Duda mbërrin në Shkup, kryediplomati Osmani e pret në aeroport

Presidenti polak Andzhej Duda sonte mbërriti për vizitë dyditore zyrtare në vend, në kuadër të së cilës do të realizojë takim me nikoqirin e tij, shefin e shtetit Stevo Pendarovski, ndërsa është paraparë të takohet edhe me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi si dhe me kryeministrin, Zoran Zaev.

Presidenti Duda në Aeroportin në Shkup u prit nga ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani.

“Mirëseardhje në Maqedoninë e Veriut për presidentin e Republikës së Polonisë, Andzhej Duda. Kjo vizitë paraqet dëshmi për miqësinë tradicionale midis Maqedonisë së Veriut dhe Polonisë e cila para ca kohësh është fuqizuar edhe më shumë me partneritetin tonë në NATO. Në veçanti e vlerësojmë mbështetjen e sinqertë për eurointegrimet e vendit tonë, përmes së cilës fuqizojmë lidhjet tona miqësore”, shkroi Osmani në profilin e tij në Fejsbuk pas pritjes së Dudas.

Duda nesër do të pritet me nderime më të larta shtetërore nga presidenti Pendarovski në Vilën Vodno, ku do të mbahet tet-a-tet takim, pas çka do të vijojnë biseda plenare të delegacioneve të të dy vendeve.

Duda dhe Pendarovski të njëjtën ditë do të mbajnë fjalim edhe në hapjen e Forumit ekonomik Poloni-Maqedoni e Veriut, që do të mbahet në hotelin Meriot në Shkup.

Dy presidentët do të vendosin kurorë lulesh në varrin e Goce Dellçevit në kishën “Shën Spasi”.

RELATED ARTICLES

Kryediplomati Osmani pret në takim Lazim Destanin: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Taravari pranon që shpif: Nuk kam dëshmi për Kastriotin

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët dhe kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari në emisionin "Vetëm e Vërteta" ka pranuar se shpif për...

Sela, Taravari apo të dy bashkë do të bartin përgjegjësi për fiaskon zgjedhore të Aleancës?

Pas fiaskos në zgjedhjet e fundit lokale të Aleancës për Shqiptarët, po bëhen të fuqishme zërat brenda strukturave partiake të këtij subjekti politik dhe...

Most Popular

Melisa e fillon mbarë me Bye

Melisa është me prejardhje nga Tirana por jeton dhe vepron në Gjermani. Ajo sjellë projektin e parë të titulluar Bye, është punuar nga Zzap...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Valentin Kuqi-Vali gati këngën e dashurisë së tij

Artisti Valentin Kuqi po bëhet gati të na sjellë një super baladë. Në fakt ai e kishte treguar se kjo këngë do të ishte...

Humanisti i njohur Isa Mjeku ka një urim special per bashkeshorten

Në familjen e njohur të humanistit Isa Mjeiu ia festë pasi bashkëshortja e tij ka ditëlindjen dhe ai ka postuar këto fjalë të bukura...