Tuesday, November 30, 2021
Home Lajme Një i mbijetuar arriti të shpëtojë gjashtë persona, por jo edhe djalin...

Një i mbijetuar arriti të shpëtojë gjashtë persona, por jo edhe djalin e tij (VIDEO)

Njëri nga të mbijetuarit në aksidentin e djeshëm është edhe Orhan Aliti. Ai së bashku me Lulzim Sulejmanin nga Presheva kanë thyer një xham në pjesën e pasme të autobusit dhe kanë ndihmuar gjashtë personat të tjerë që të shpëtojnë jetën, shkruan BBC, transmeton gazeta.mk.

Menjëherë pas aksidentit të kobshëm, Orhani ka marr në telefon bashkëshorten e tij, e cila jeton në Belgjikë.

Pikërisht Aliti ka lajmëruar autoritetet bullgare se autobusi ka marrë flakë, ndërsa me shumë vështirësi ai ka arritur t’i thyejë disa xhama të pasmë të autobusit dhe të dalë, ka thënë vëllai i tij Samet Aliti.

Pasi u hodh nga xhami i autobusit, Orhani theu njërën këmbë. Djali i tij Visari ishte ende në autobus. Ai filloi të bërtasë e t’i thotë djalit të tij: “Hidhu kërce në tokë Visar, kërce”. Fatkeqësisht, ai nuk mori përgjigje nga djali i tij, ai u zhduk në flakët që kapluan autobusin.

Gjendja e Orhanit tashmë është stabile. Ai ende nuk e di se në mesin e viktimave është edhe djali i tij Visari, thotë vëllai i tij.

Historia e Orhanit nxjerr në pah edhe një detaj tjetër – në momentin që ka zbritur nga autobusi që digjej, për pak është kapur nga një makinë që kalonte në autostradë, e cila nuk ndaloi pavarësisht tragjedisë së dukshme që po ndodhte në ato momente.

Tragjedisë i ka shpëtuar edhe 16-vjeçarja Zulejha. Babai i saj, Adnan Jasharovski, tha për BBC se vajza e tij i kishte telefonuar për t’i thënë se i kishte mbijetuar aksidentit fatal. Ai tani ndodhet në Sofje për të qëndruar afër vajzës së tij në spital.

Ajo po qante. Ka pësuar djegie vetëm në duart e saj, por megjithatë është mirë. Ajo nuk tha shumë, qante dhe ishte në shok, tha babai i saj që po qëndronte para në spitalit të Sofjes.

Videon mund ta shihni në këtë link: gazeta.mk

RELATED ARTICLES

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Most Popular

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...

Nëntori i dy ushtrive dhe i pabarazisë ndërkombëtare

Kosova i ka pasur dy ushtri. Ushtrinë e popullit, UÇK-në. Dhe, pas shpalljes së pavarësisë, FSK-në, e cila sot shënon ditën e saj. Nesër,...