Wednesday, January 19, 2022
Home Lajme Grubi: Nuk jemi të dëshpëruar nga BE, për vendin nuk ka alternativë...

Grubi: Nuk jemi të dëshpëruar nga BE, për vendin nuk ka alternativë tjetër

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan Grubi në emisionin “Vetëm intervistë” në Kanal 5 me gazetarin Goce Mihajlloski është shprehur se nuk është i dëshpruar nga Bashkimi Europian pasi vendi nuk ka alternativë tjetër dhe motivuese janë sinjalet që vijnë nga qeveria e re e sapoformuar në Bullgari për zgjidhjen e kontestit dhe nga vetë Bashkimi Europian.

“Jo nuk jam aspak i dëshpëruar, pasi që për mua, për BDI-në, për të gjithë qytetarët në veçanti për shumicën parlamentare rruga europiane e vendit tonë nuk ka alternativë tjetër, është ardhmëria e vetme e mundshme e vendit tonë për atë arsye nuk dëshpërohemi dhe do të vazhdojmë. Ishin motivuese porositë nga ana e Bullgarisë dhe nga Qeveria e re atje, edhe qytetarët e dinë se Bullgaria 8 muaj nuk kishte Qeveri, 3 tentativa dhe zgjedhje dhe 2 herë nuk arritën ta bëjnë dhe para disa ditëve arritën të bëjnë qeverinë dhe shumicë parlamentare. Kemi ndjekur dhe mendoj se nuk kemi pengesa për rrugën tonë, ne mendojmë se asesi nuk janë të nevojshme 6 muak, por janë të nevojshme 6 ditë që të ulemi dhe ti harmonizojmë qëndrimet për çështjet e diskutueshme që të mund të qasemi drejt mbajtjes së konferencës së parë ndërqeveritare. – është shprehur Grubi.

RELATED ARTICLES

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti do të takohet me kryeministrin bullgar Petkov

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot do të takojë kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Kirill Petkov i cili gjatë ditës së...

Ademi: Kuadrot e BDI-së kanë rol kyç në proceset strategjike

Kuvendi republikan në ditën e dytë vazhdon seancën plenare me pikë të vetme të rendit të ditës – zgjedhjen e Qeverisë, e cila duhet...

Vjollca Ademi i reagon Ilire Dautit: BDI avancoi gruan, rrituni, dilni nga puberteti politik!

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet që...

Most Popular

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti do të takohet me kryeministrin bullgar Petkov

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot do të takojë kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Kirill Petkov i cili gjatë ditës së...

Ademi: Kuadrot e BDI-së kanë rol kyç në proceset strategjike

Kuvendi republikan në ditën e dytë vazhdon seancën plenare me pikë të vetme të rendit të ditës – zgjedhjen e Qeverisë, e cila duhet...

Vjollca Ademi i reagon Ilire Dautit: BDI avancoi gruan, rrituni, dilni nga puberteti politik!

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet që...

Modelen shqiptare e ngatërrojnë me një modele të huaj, ndjekësit e “mbysin” me sms suporti

E njohur per bukurine e saj dhe per hijeshine prej perendeshe bukurie modelja Franceska Rustem ka qene se fundmi protagoniste e nje prej videove...